CodeWeek (Kod Haftası) Nedir?

Yorum yaz Okuma süresi: 2 dk

Avrupa Birliği ve dünya genelinde kodlama farkındalığını arttırmayı amaçlayan CodeWeek, 2013 yılından bu yana Ekim ayı içinde düzenlenen bir etkinliktir.

AB Kod Haftası – Code Week, kodlama ve dijital okuryazarlığı herkes için eğlenceli ve ilgi çekici bir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Öğrenciler ve öğretmenler tarafından bu haftada yapılan etkinlikler, hem kodlamaya olan ilgiyi artırırken hem de dijital okuryazarlık konusunda farkındalık yaratmaktadır. Öğrenciler CodeWeek haftası ile kodlamayı öğrenerek, hızla değişen dünyayı çok daha hızlı bir şekilde kavrarlar. Öğrencilerin yapılan kodlama ve algoritma mantığı sayesinde analitik düşünce ve problem çözme becerileri gelişir, özgün ve yeni fikirleri daha rahat üretebilirler.

AB Kod Haftası (Code Week) kodlamayı öğrenmemize, çevremizde hızla değişen dünyayı anlamamıza, teknolojinin nasıl çalıştığına dair ufkumuzu genişletmemize, yeni fikirleri keşfetmemize, yeniliklerle becerilerimizi geliştirip kapasitemizi arttırmamıza yardımcı olur.

CodeWeek’in Amacı

CodeWeek’in amacı, kodlama ve dijital okuryazarlığı tüm dünyaya yaymak ve herkesi bu becerilere yönlendirerek ve farkındalık sağlamaktır.

CodeWeek Neden Önemli?

CodeWeek, başta öğrencilerin, dijital okuryazarlık, düşünme becerileri, problem çözme ve yaratıcılık gibi becerilerin farkına varmalarına yardımcı olur. Ayrıca katılımcılar, dijital çağda etkin bir şekilde yer almak için gerekli olan becerileri öğrenebilirler.

Kod Haftasına Kimler Katılabilir?

Kod Haftası herkes içindir ve herkes katılabilir.

Çocuklar, öğrenciler, çıraklar, genç yetişkinler, yetişkinler, yöneticiler, aileler, öğretmenler, girişimciler ve karar vericiler kodlama etkinliği düzenleyebilir ve Kod Haftası’na katılabilir.

Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından öğretmenler aktif olarak desteklenmektedir.

Yazıyı Paylaş
Yorum yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir