Ayıkla Pirincin Taşını konusunda; akış şemalarında yer alan hataların nelere sebep olabileceği, hataları tespit etmenin ve hataları gidermenin önemi anlatılmaktadır.

1- Haydi Sırala!

Günlük yaşamımızda yaptığımız işler gibi doğa olaylarının da kendi döngüleri ve algoritmaları vardır. Biraz düşündüğümüzde, bu döngülerin tamamlanabilmesi için de belli işlem adımlarının gerçekleşmesi gerektiğini fark edebiliriz.

Haydi Sırala çalışma kâğıdında doğadaki su döngüsüne ilişkin görseller yer alıyor. Bu tabloda görüldüğü gibi su döngüsü yağışla başlıyor. Diğer aşamaların görselleri ise tablonun altında karışık olarak verilmiş. Sizden istenen eksik olan resimleri tablodaki uygun yerlerle eşleştirmeniz. Bazı aşamalarda birden fazla görselin yer aldığına dikkat ediniz. Bu nedenle tablo üzerinde, aynı anda meydana gelen olaylar için birden fazla görselin yerleştirilebileceği boşluklar mevcut.

Haydi Sırala çalışma kağıdı

Eğer çalışmayı bilgisayar üzerinde görsel düzenleme araçlarını kullanarak (photoshop, GIMP, photopea.com gibi) yapmak isterseniz katmanlar halinde hazırlanmış olan aşağıdaki PSD dosyasını indirebilirsiniz.

İNDİR: haydi_sirala.psd

Çalışmayı tamamladıktan sonra buraya tıklayıp çözümü görebilirsiniz.


2- Farkı Fark Edelim

Aşağıda 3 farklı senaryo ve bu senaryolara ait oluşturulmuş algoritmalar yer almaktadır. Ancak bu algoritmalar oluşturulurken bir hata yapılmıştır.

Bu hataları bulup doğru algoritmayı yazmanız gerekiyor. Kolay gelsin.

Farkı Fark Edelim çalışma kağıdı

Eğer algoritmaları yazdıysanız buraya tıklayıp cevabınızı kontrol edebilirsiniz.


3- Yanlış Bunun Neresinde?

Bir bütünü oluşturan işlemlerin tamamı parçalardan ve eylem adımlarından oluşmaktadır. Tıpkı algoritmada olduğu gibi. Bir sonuca bir hedefe varmak için bir karar vermek için sürekli ardışık adımları izleriz. İzlemekte olduğumuz bu adımların tamamı o anki hedefimiz, vermek istediğimiz kararımız ya da ulaşmak istediğimiz sonuca yönelik özellikler içerir.

Mesela ilk olarak okula geldiğimizi düşünelim, güne okula gelmek için gerekli adımları atarak geliyoruz. Yine benzer adımlarla da eve dönüyoruz.

Şimdi sizinle bir hikâye paylaşacağım. Etkinlik için hazırlanmış olan “Böyle Biçim Ne Bu Hikâye!” akışında anlamsal ve kavramsal yanlışlıklar vardır. Yalnız bu hikâye biraz karışmış. Sizlerden sözcüklerin yerlerini değiştirerek metni anlamlı bir hâle getirmenizi istiyorum.

Böyle Biçim Ne Bu Hikaye çalışma kağıdı

Eğer hikayeyi anlamlı hale getirdiyseniz kontrol etmek için buraya tıklayabilirsiniz.


4- Ayıkla Pirincin Taşını

Aşağıda her biri 10×10 boyutunda hazırlanmış senaryolara yönelik hatalı algoritmalar bölümlerin altlarında yazılmıştır. Bu algoritmaları deneyerek hataları düzeltmenizi istiyorum. Bu düzeltmeyi yaparken boş bırakılan bölüme doğru algoritmayı yazmalısınız.

Etkinliğin açıklamasını dikkatlice okumayı unutmayın.

Ayıkla Pirincin Taşını çalışma.kağıdı

Eğer algoritmaları yazdıysanız buraya tıklayarak cevabınızı kontrol edebilirsiniz.

Bu konuda hazırlanmış bir sunu yok!

Bu konuda hazırlanmış bir test yok!

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir