Scratch’i & mBlock’u Keşfediyorum konusunda; Scratch & mBlock programının arayüzünde yer alan bölümlerin kullanımı ve kod bloklarını kullanarak basit düzeyde nesne hareketlendirme işlemleri anlatılmaktadır.

1- Blokları Keşfedelim

Scratch veya mBlock gibi blok tabanlı programların bir çoğu benzer arayüze ve benzer bloklara sahiptir. Aşağıda mBlock uygulamasına ait tüm blokların yer aldığı bir görsel mevcuttur. Bu görseli dikkatlice inceleyin. Hangi bloğun hangi grup altında olduğunu kolayca bulabilirsiniz. Blokları daha net görmek için görsele tıklayıp büyütebilirsiniz.

mBlock Uygulamasına Ait Tüm Bloklar

Bu görselde yer alan bloklar kuklalara eklenen bloklardır. Arkaplan ve Aygıtlar için benzer bloklar olduğu gibi bunlara özel bloklar da vardır.


2- Biraz Hareketlenelim

Geçen hafta ve bu hafta mBlock’u keşfetmeye çalıştık. Bu noktadan sonra birlikte mBlock projeleri yapacağız ve bunları kişiselleştireceğiz. mBlock ile programlama yapmak bir tiyatro oyunu yönetmek gibidir. Tiyatroda olduğu gibi mBlock’ta da karakterler vardır (kuklalar), kostümler (kılıklar), arkaplan ve bir sahne vardır. mBlock programı “olaylar” adı altında bir dizi komutu projede neyin ne zaman olması gerektiğini planlamak için kullanır. Örneğin yeşil bayrağa tıkladığımızda proje başlar, ya da “bu kuklaya tıkladığında” bloğu ise tıklanan kuklayı harekete geçirir.

Şimdi bir böceğin labirentte gezerek kurabiyeye ulaşmasını sağlayacak etkinliği yapacağız. Nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan izleyip deneyebilirsiniz

mBlock ile Labirent Oyunu

Video Kaynağı: https://www.youtube.com/watch?v=1XQRZtUBTww

Bu konuda hazırlanmış bir sunu yok!

Bu konuda hazırlanmış bir test yok!

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir