Akışı Değiştiriyorum konusunda; akış şeması, akış şemasının bileşenleri ve işlevleri, algoritma ile akış şeması arasındaki ilişki konuları anlatılmaktadır.

1- Akış Şemaları

Algoritmanın adım adım yazılmış talimatlar olduğunu daha önce öğrenmiştik. Bu yazılı talimatları daha kolay takip edebilmek için akış şemaları kullanılmaktadır.

Akış şemalarının neye benzediğini örneklerle inceleyelim.

Sabah rutini doğrusal bir akışa sahip olduğu için çok karmaşık gözükmüyor. Kek tarifi akış şemasında ise bazı koşulların yerine getirilmesi gerektiğini görüyoruz.

Şimdi akış şeması nedir nasıl kullanılır buna bakalım.

Akış Şeması

Bilgisayarların da bir dili olduğunu sizlerle daha önce öğrenmiştik. Bu günkü dersimizde bilgisayarlara komutlar girerken kullandığımız akış şeması üzerinde duracağız.

Akış Şeması Nedir?

Akış Şeması bir sürecin adımlarını görsel ya da sembolik olarak gösterir.

Farklı hareketler / görevler için farklı semboller kullanılır.

Akış Şeması Ne İşe Yarar?

Bir problemin çözümüne yönelik oluşturduğumuz algoritmaları adım adım anlatmak ve programlarken hangi işlemleri yapacağımızı anlamak amacıyla akış şemalarından yararlarınız.

Akış Şeması Neye Benzer?

Akış şemaları çeşitli şekillerden oluşur. Bu şekillerin bir çoğu matematik dersinde kullandığımız geometrik şekillere çok benzer.

Bu şekillerden biri elips’dir. Elips bir akışı başlatan ve bitiren şekildir.Algoritmamızın başlangıcında ve bitişinde bu sembolü kullanırız.

Diğer bir şekil ise ise dikdörtgendir. Dikdörtgen, Algoritmaların akışında yapılacak olan eylemi / işlemi belirtmek için kullanılır.

Akış şemasında dışarıdan bir bilgi/veri girişi yapılırken paralelkenar kullanılır. Örneğin klavye ile girmemiz gereken bir veri varsa bu sembolü kullanırız.

Eşkenar dörtgen bir duruma karar verme merkezidir. Birkaç farklı seçenek varsa eşkenar dörtgen kullanılarak seçenekler yazılır.

Algoritmanın sonucunu (ekranda) bir çıktı olarak göstermek istediğimizde dalgalı dörtgen sembolünü kullanırız.

Oklar algoritmadaki sembolleri birbirlerine bağlamak ve akış yönünü göstermek için kullanılır.

Altıgen ise tekrar eden komutlar için kullanılır.

Akış şemaları günlük yaşamımızda adım adım yaptığımız işleri ve verdiğimiz kararları içerebileceği gibi bir hesap makinesinin nasıl çalıştığını da anlamamıza yardımcı olabilir.

Hesap makinesiyle yapılan işlemler de akış şemasıyla gösterilebilir.

Örneğin bir hesap makinesinin çıkarma işlemini yaparken kullandığı adımları akış şeması ile ifade ettiğimizde resimdeki gibi görünür.


2- Tortop’un Eğer-Yoksa Yaşamı

Aşağıdaki Tortop’un hikayesini okuyalım.

Tortop’un Muhteşem Eğer-Yoksa Hikayesi

Bu masala göre Tortop’un ;

  1. Hava durumuna bağlı hareketlerinin akış şemasını
  2. Havuza ikinci kayanın gelmesiyle ılık ve bulutlu bir günde Tortop’un neler yapacağına dair akış şemasını

hazırlayalım. Bu akış şemasını dilerseniz çizim programıyla, dilerseniz kelime işlemci programıyla, dilerseniz de defterinize çizebilirsiniz.


3- Kedicik Susamış

Senaryo:

Soğuk kış günlerinde sizin de bildiğiniz gibi bazı hayvanlar aç ve susuz kalabilir. Bir hayvan sever
olarak siz de gün boyunca onlara yardım etmeye karar veriyorsunuz. Ancak bir sorunla karşılaşıyorsunuz. Dışarıya koyduğunuz su iki saat içinde donuyor ve yiyecekler de lapa lapa yağan karın altında kalarak görünmez oluyor. Siz de bu görevi kendinize hatırlatacak bir akış şeması oluşturun.


4- Robotun Rotası

Akış şemalarını algoritmamızın adımlarını tanımlamak için kullandık. Şimdi de bir aracı/nesneyi istediğimiz yere göndermek için nasıl bir akış şemaları hazırlayabileceğimize bakalım. Bu aslında bilgisayarda karşılaştığımız pek çok oyun ve animasyonun da temelini oluşturuyor.

Şimdi aşağıdaki şekilde yer alan aracın A noktasına ulaşması için akış şemasını oluşturalım.

Robotun Rotası

Akış şemasının çözümü:

A noktasına giden akış şeması

Görselde robotun yönüne dikkat edelim. Buna göre A noktasına gitmek için robot öncelikle 1 adım ileri gitmeli. Ardından tekrar 1 adım ileri gitmeli. Daha sonra A noktası solda kaldığı için olduğu yerde sola dönmeli. Sonra iki defa daha ileri gittiğinde A noktasına ulaşmış olur.

Burada farklı yollar da denenebilir. Mesela önce C noktasına ulaşıp sonra A’ya ilerleyebilir. Önemli olan en kısa yolu kullanmak veya en az adımla hedefe ulaşmaktır.

Şimdi diğer noktalar için de akış şemaları oluşturalım.

  1. Robotun B noktasına ulaşmasını sağlayan akış şemasını çizin.
  2. Robotumuzun C veya D noktalarından birine gidecek kadar pili kaldığını düşünelim. Bu duruma uygun bir akış şeması oluşturun.

Konuya Ait Etkinliklerin Çözümleri:

  • Tortop’a ait akış şemaları için buraya tıklayın.
  • Kedicik Susamış etkinliğine ait akış şeması için buraya tıklayın.
  • Robotu B noktasına ulaştıran akış şeması için buraya tıklayın.
  • Robotu C veya D noktasına ulaştıran akış şeması için buraya tıklayın.

Bu konuda hazırlanmış bir sunu yok!

Konu Testi – 1

Yorum yaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir