Sunum Yapıyorum konusunda; sunu programlarının genel amacı, yazı tipi, yazı rengi, yazı büyüklüğü gibi özelliklerin tasarım ilkeleri doğrultusunda kullanılarak biçimlendirme yapma, slayt düzeni değiştirme, animasyon ve etkileşim ekleme gibi özellikler anlatılmaktadır.

1- Sunu Programları

– Sunu Programı deyince aklınıza hangi programlar geliyor?

Proje, ürün, ödev veya herhangi bir konuyu resim, grafik, metin, ses ve görüntü gibi çoklu ortam içeriklerini kullanarak sunmaya yarayan programlara Sunu Hazırlama Programı denir.

En Çok Kullanılan Sunu Programları

En çok kullanılan sunu programları şunlardır:

Google Slaytlar: Google dokümanlar içinde yer alan ve ücretsiz olarak kullanılabilen bir sunum uygulamasıdır. Birden fazla kişiye aynı anda bir belge üzerinde çalışma imkânı vermektedir

Microsoft PowerPoint: PowerPoint Microsoft tarafından geliştirilen sunu programıdır. İnternet bağlantısı gerektirmez. PowerPoint ile hazırlanan dosyalar .ppt uzantısı ile kaydedilir.

LibreOffice Impress: Açık kaynak kodlu olan LibreOffice Impress programı ücretsizdir. İnternet bağlantısı gerektirmez.

OpenOffice Impress: LibreOffice gibi açık kaynak kodludur ve ücretsizdir. İnternet bağlantısı gerektirmeden çalışır.

Prezi: Prezi aslında bir İnternet sitesidir. prezi.com adresinden ulaşılabilir. Prezi hareketli ve farklı sunumlar hazırlamaya olanak verir. Ücretsiz versiyonunda bazı kısıtlamalar mevcuttur.

Canva: Canva da Prezi gibi internet sitesidir ve canva.com adresinden ulaşılabilir. Üye olduktan sonra bir çok hazır şablon ve görsel öge kütüphanesi ile kolayca sunumlar hazırlanabilir.

EBA Sunum: EBA Sunum uygulaması, kolay ve dinamik bir şekilde online sunumlar hazırlamanızı sağlayan bir uygulamadır. EBA bulut depolama alanınıza kaydedip sunumlarınıza her yerden ulaşabilirsiniz.


2- Sunu Programları Uygulaması

Sunu programlarından Google Slaytlar’ı, LibreOffice Impress’i ve Microsoft PowerPoint’i kısaca inceleyelim.

1- Google Slaytlar

Google Slaytlar cep telefonu ve tabletlerde de kullanılabilen ve aynı anda birden fazla kişinin uygulama üzerinde çalışabilmesine olanak sağlayan bir sunu uygulamasıdır.

Google Slaytları kullanarak:

  • Bilgisayar, tablet ve cep telefonları üzerinden çalışabilir,
  • Çeşitli sunumlar oluşturabilir,
  • Başka kullanıcılarla birlikte ortaklaşa çalışabilir,
  • Diğer birçok sunu programında hazırlanan dosyaları düzenleyebilir,
  • Bunların hepsini ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

2- LibreOffice Impress

LibreOffice uygulaması ücretsiz bir uygulama olup tüm bilgisayarlara indirilebilmektedir. LibreOffice Impress diğer sunu programlarına benzer özelliklere sahiptir.

LibreOffice Impress internetsiz çalışmaktadır ve bu sebeple ortak çalışan ekleme özelliği yoktur.

3- Microsoft PowerPoint

Microsoft PowerPoint diğer slayt programları gibi sunular hazırlamaya yarayan ve diğerleri gibi benzer kullanım özelliklerine sahip bir uygulamadır.

Microsoft PowerPoint programı, Microsoft 365 paket uygulaması içinde yer alan bir programdır. Bilgisayara indirmek için satın alınması gerekmektedir. Microsoft 365’in web sürümünde PowerPoint uygulaması tarayıcı üzerinden çalışır ve ortak çalışan eklenebilir.


3- Hobilerim – İçerik Hazırlama Uygulaması

Aşağıdaki tabloda verilen yönergeler doğrultusunda Google Slaytlar veya LibreOffice Impress uygulamalarından birini kullanarak bir sunu hazırlayın.

“Hobilerim – İçerik Hazırlama Uygulaması” için yönergeler

4- Dergimizi Sergiliyoruz

“İlk Sergimiz, Dergimiz” isimli dergi çalışması için bir sunu hazırlayacağız. Aşağıdaki kontrol listesine göre Google Slaytlar veya LibreOffice Impress uygulamasından birini kullanarak sunuyu hazırlayın.

“Dergimizi Sergiliyoruz” çalışması için kontrol listesi

Not: Bu iki etkinliği (veya en az birini) ileride işleyeceğimiz Dijital Ürün Oluşturma konusunda kullanmak için mutlaka kaydedin.

Bu konuda hazırlanmış bir sunu yok!

Konu Testi – 1

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir